gru
30
Dopłaty unijne a majątek wspólny małżonków
Dopłaty unijne powinny być rozliczone przy podziale majątku, bo są dochodem z gospodarstwa rolnego, czyli z reguły majątku dotychczas wspólnego.
W ocenie Sądu Najwyższego zawartej w postanowieniu...
lip
03
Wina za rozpad małżeństwa i nierówne udziały w majątku wspólnym
Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
W konkretnych okolicznościach na ustalenie nierównych udziałów może mieć wpływ wina małżonka za rozpad małżeństwa.
wrz
19
Przekazane gospodarstwo rolne wchodzi do majątku wspólnego małżonków
Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.
Wynagrodzenie za korzystanie z mieszkania w sprawie o podział majątku małżeńskiego
Po ustaniu wspólności majątkowej, w sprawie o podział majątku wspólnego, małżonek jest uprawniony do dochodzenia roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie przez drugiego małżonka ze składników majątku wspólnego w zakresie, do którego nie uprawnia art. 206 k.c. Ale czy zawsze…
kwi
17
Apelacji nie może już rozpoznać jeden sędzia
W dniu 26 kwietnia 2023 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów wydał uchwałę, której nadał moc zasady prawnej i ustalił, że przyjęta w uchwale wykładnia prawa obowiązuje od dnia jej podjęcia. Uchwała została wydana w sprawie o sygn. akt III PZP 6/22. Mimo że uchwała ta dotyczyła zażalenia w sprawie pracowniczej, ma ona zastosowanie do wszystkich spraw rozpoznawanych w II instancji, a zatem przede wszystkim apelacji.
maj
06
Umowa leasingu a majątek wspólny małżeński
Czy samochód wykupiony po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej na podstawie umowy leasingu zawartej w czasie trwania tej wspólności wchodzi do majątku wspólnego małżonków?
Majątek wspólny małżeński a udziały w spółce z o.o.
Jeżeli jeden z małżonków w trakcie małżeństwa, w którym obowiązuje wspólność majątkowa, nabył udziały w spółce z o.o. to czy udziały te wchodzą do majątku wspólnego? W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że udziały w spółce z o.o., nabyte przez jednego z małżonków ze środków należących do majątku wspólnego...
Rozliczenie majątku konkubentów
Strony pozostawały w faktycznym pożyciu, nie będąc małżeństwem. Do rozliczeń między osobami pozostającymi w takiej relacji mogą mieć zastosowanie przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. W wyroku z 21 marca 2018 r. (V CSK 215/17) Sąd Najwyższy analizował przypadek, w którym osoba pozwana w tym procesie i powód pozostawali w związku partnerskim w okresie od 2001 r. do 2010 r. ...
wrz
03
Działalność gospodarcza a majątek wspólny małżeński
Jeden z byłych małżonków działalność gospodarczą w formie jednoosobowej rozpoczął wykonywać na kilka lat przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy w takim przypadku działalność gospodarcza, rozumiana jako przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego byłych małżonków, skoro była ona wykonywana również w czasie trwania małżeństwa i wspólności majątkowej i przynosiła dochód, który wchodzi do majątku wspólnego zgodnie z przepisami?
maj
20
Dział spadku a podział majątku małżeńskiego spadkodawcy
Jeśli cały majątek spadkowy lub poszczególne rzeczy wchodzące w jego skład stanowią współwłasność z innego tytułu niż dziedziczenie, dział spadku i zniesienie współwłasności mogą być połączone w jednym postępowaniu.
sty
15
Rozliczenie spłaconego kredytu między byłymi małżonkami po sprawie o podział majątku
Do Sądu Najwyższego trafiła sprawa sporu o podział majątku wspólnego, w której zadano między innymi pytanie o zasady rozliczeń między byłymi współmałżonkami roszczeń o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipotecznie i spłaconego przez jednego z małżonków po zniesieniu wspólności. Drugie pytanie w tej sprawie dotyczyło określenia przez sąd wartości nieruchomości należącej do majątku podlegającego podziałowi przy uwzględnieniu jej obciążenia hipotecznego.
sie
20
Podział majątku wspólnego a wartość nieruchomości obciążonej hipoteką
Czy w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy, sąd - przyznając tę nieruchomość na własność jednego z nich - ustala jej wartość z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego, czy obciążenie to jednak uwzględnia?
sie
30
Sprawy o rozwód nie należą do kategorii spraw pilnych
Zgodnie z wydanym dnia 9 stycznia 2018 r. postanowieniem Sądu Najwyższego o sygn. III SPP 55/17 sprawy o rozwód nie należą do gatunku spraw pilnych i zasadniczo powinny być wyznaczane zgodnie z kolejnością ich wpływu do sądu.
Przytoczone postanowienie wydane zostało na skutek wniesienia skargi apelacyjnej na przewlekłość postępowania rozwodowego. Pozwany podnosił iż wynoszący 13 miesięcy okres od wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji oraz okres 11 miesięcy od wniesienia przez skarżącego apelacji, w których to okresach nie zostały podjęte żadne ukierunkowane na merytoryczne rozstrzygnięcie apelacji czynności, stanowią uzasadnienie stwierdzenia iż w sprawie doszło do naruszenia praw skarżącego do rozpoznania jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.
lip
11
Umowny podział majątku przed wyrokiem o rozdzielności majątkowej
W postanowieniu z dnia 23 lutego 2018 r. o sygn. akt III CZP 103/17 odnoszącym się do kwestii ważności umowy o częściowym podziale majątku wspólnego zawartej z naruszeniem zakazu wynikającego z art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Sąd Najwyższy wskazał, iż umowa małżonków o częściowym podziale majątku wspólnego, zawarta przed ustanowieniem przez Sąd rozdzielności majątkowej jest ważna, z pewnym zastrzeżeniem.
gru
08
Nakład z majątku osobistego małżonka na majątek wspólny nie zawsze podlega rozliczeniu w całości
Jeżeli małżonek poczynił jakiekolwiek nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny, to podlegają one rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku. Nie zawsze jednak nakład polega zwrotowi w całości.
wrz
01
Zniesienie współwłasności budynku z nakazem wykonania prac adaptacyjnych
Sąd Najwyższy w dniu 22 czerwca 2017 r. orzekł w sprawie istotnej dla osób planujących znieść współwłasność (sygn. akt III CZP 23/17). Orzeczenie to wskazuje, że w chwili wydania przez Sąd postanowienia w sprawie zniesienia współwłasności nie musi istnieć fizyczna możliwość podziału nieruchomości na dwie części. W takiej sytuacji wymagane jest, aby sąd wydał polecenie współwłaścicielom przeprowadzenia prac adaptacyjnych, które umożliwią wykonanie fizycznego podziału nieruchomości.
cze
07
Podatek od sprzedaży nieruchomości po śmierci współmałżonka (do zwrotu?)
Dotychczas spadkobierca nieruchomości, po śmierci współmałżonka, z którym łączyła go do dnia śmierci małżeńska wspólność majątkowa, w razie sprzedaży nieruchomości był zmuszony zapłacić podatek dochodowy lub odczekać 5 lat od daty śmierci współmałżonka. To się jednak zmieniło.
cze
04
Kredytu hipotecznego pozostałego do spłaty nie odlicza się od wartości nieruchomości przy podziale majątku wspólnego
W postanowieniu z 26 stycznia 2017 r. (sygn. akt I CSK 54/16) Sąd Najwyższy uznał, iż długu hipotecznego pozostałego do zapłaty nie odlicza się od wartości nieruchomości przy podziale majątku wspólnego. Rozliczeniu podlegają tylko raty kredytu zapłacone do daty podziału majątku.
gru
31
Podział majątku małżeńskiego obejmującego najem mieszkania
Zgodnie z art. 680[1] §1 kc małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa.
gru
31
Wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości przez jednego małżonka w podziale majątku małżeńskiego
Zgodnie z art. 34[1] k.r.o. każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. Po ustaniu wspólności majątkowej zastosowanie znajduje art. 206 k.c., zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Zgodnie natomiast z art. 207 k.c. pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.