zegar   Uprzejmie informujemy, iż w dniu 27.09.2021 r. (poniedziałek) oraz  01.10.2021 r. (piątek) Filia Kancelarii w Nowym Dworze Mazowieckim będzie nieczynna. Zapraszamy w tych dniach do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Podatek od sprzedaży nieruchomości po śmierci współmałżonka (do zwrotu?)

Prawo rodzinne  Podział majątku  Prawo cywilne  Nieruchomości 

cze

07

Dotychczas spadkobierca nieruchomości, po śmierci współmałżonka, z którym łączyła go do dnia śmierci małżeńska wspólność majątkowa, w razie sprzedaży nieruchomości był zmuszony zapłacić podatek dochodowy lub odczekać 5 lat od daty śmierci współmałżonka. Urząd skarbowy twierdził bowiem, że 5 – letni okres na zwolnienie z podatku należy liczyć od daty śmierci współmałżonka.

Dopiero w Uchwale Siedmiu Sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 15 maja 2017 r. (II FPS 2/17) uznano, iż termin 5 lat na zwolnienie z podatku należy liczyć już od daty wspólnego nabycia nieruchomości przez małżonków do majątku wspólnego. Pamiętać należy, że ta interpretacja przepisów nie dotyczy rozwodników, a ci którzy zapłacili podatek (chociaż nie wszyscy) będą mogli wystąpić o jego zwrot.

Podstawa prawna: art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.).

(Podtytuł artykułu: Czy wdowa może sprzedać dom zaraz po śmierci męża?)

Artykuł powiązano z:  rozwód   podział majątku wspólnego   o stwierdzenie nabycia spadku z ustaw  

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)