Artykuły: Nieruchomości

kwi

17

Apelacji nie może już rozpoznać jeden sędzia

W dniu 26 kwietnia 2023 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów wydał uchwałę, której nadał moc zasady prawnej i ustalił, że przyjęta w uchwale wykładnia prawa obowiązuje od dnia jej podjęcia. Uchwała została wydana w sprawie o sygn. akt III PZP 6/22. Mimo że uchwała ta dotyczyła zażalenia w sprawie pracowniczej, ma ona zastosowanie do wszystkich spraw rozpoznawanych w II instancji, a zatem przede wszystkim apelacji. 

lut

20

Wywłaszczenie działek pod budowę drogi S7

Jaka jest procedura postępowania w związku z wywłaszczeniem działek pod budowę drogi S7? Jakie przepisy regulują tę materię i na co należy zwrócić uwagę, aby zadbać o swoje interesy? Procedurę wywłaszczenia działek pod budowę drogi publicznej, a zatem również drogi ekspresowej S7 w ramach projektu „Budowa drogi ekspresowej S7 na odcisku Płońsk – Czosnów” reguluje tzw. spec ustawa drogowa, tj. ustawa z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. 

lut

19

Parkowanie samochodów na terenie wspólnym mieszkańców

Jeden z właścicieli mieszkania w bloku nie wykupił miejsca w garażu. Parkował na miejscu wspólnym mieszkańców poza garażem podziemnym. Wspólnota Mieszkaniowa przyjęła natomiast regulamin wykorzystania zewnętrznych miejsc parkingowych znajdujących się na części wspólnej, że będą to miejsca dla gości mieszkańców wspólnoty. Wskazany właściciel zajął jedno z miejsc dla siebie i na stałe parkował tam samochód. 

lis

27

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Od 1 stycznia 2018 r. mogą wejść w życie przepisy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Przekształcenie miałoby nastąpić z mocy ustawy, z dniem określonym w ustawie. Obejmowałoby między innymi przekształcenie udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi w prawo współwłasności gruntu na rzecz właścicieli lokali położonych w tych budynkach.

lip

10

Ustanowienie drogi koniecznej celem ułatwienia korzystania z nieruchomości

Właściciel, którego nieruchomość przylega do drogi publicznej, ale który tak zabudowuje swoją nieruchomość, że zamyka sobie dojazd do dalej od drogi położonych części nieruchomości, nie może żądać od sąsiadów ustanowienia służebności drogowej dla uzyskania dojazdu do tych części swej nieruchomości.

cze

07

Podatek od sprzedaży nieruchomości po śmierci współmałżonka (do zwrotu?)

Dotychczas spadkobierca nieruchomości, po śmierci współmałżonka, z którym łączyła go do dnia śmierci małżeńska wspólność majątkowa, w razie sprzedaży nieruchomości był zmuszony zapłacić podatek dochodowy lub odczekać 5 lat od daty śmierci współmałżonka. To się jednak zmieniło. 

kwi

12

Montaż kamer na budynku a prawo do prywatności sąsiadów

Obowiązujący system prawa przyznaje również każdemu dobro osobiste w postaci prawa do spokojnego zamieszkiwania w swoim lokalu (domu), wolnego od zakłóceń i niepokojów, a także prawo do ochrony swojego mienia. Dobra te podlegają takiej samej ochronie jak prawo do prywatności. 

kwi

12

Bar piwny na działce sąsiedniej a prawo do spokojnego zamieszkiwania (immisje)

Jeżeli na działce sąsiedniej znajduje się np. bar piwny, czynny w późnych godzinach wieczornych, przy którym znajduje się ogródek, przeznaczony do użytku klientów, należy rozważyć wezwanie do zaprzestania immisji. 

lut

11

Zasiedzenie nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste

W dniu 9 grudnia 2016 r. Sąd Najwyższy (w składzie siedmiu sędziów) podjął uchwałę w sprawie o sygn. akt III CZP 57/16, stwierdzając, iż samoistny posiadacz nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może nabyć jej własność przez zasiedzenie.

lut

09

Umowa przedwstępna na nabycie ziemi rolnej

Z dniem 30 kwietnia 2016 r. weszły w życie zmiany ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Wprowadziły one ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych.

Nabywcą nieruchomości rolnej co do zasady może być wyłącznie rolnik indywidualny. Ograniczenia tego nie stosuje się, jeżeli nieruchomość rolną nabywa między innymi, osoba bliska zbywcy bądź też dochodzi do przekazania ziemi rolnej w drodze dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego. 

sty

04

Zasiedzenie udziału we współwłasności nieruchomości

Dopuszczalne jest zasiedzenie udziału we współwłasności nieruchomości przez innego współwłaściciela. Dochodzi do niego jednak w specyficznej sytuacji, jaka powstaje wtedy, gdy posiadanie właścicielskie wykonuje osoba do tego uprawniona jako współwłaściciel. Zgodnie z art. 206 k.c. każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. 

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)