zasiłek macierzyński: Powiązane artykuły

sie

20

Po macierzyńskim trzeba zgłosić się do ZUS aby posiadać ubezpieczenie chorobowe

Czy rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, która uprzednio została objęta dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, skutkuje ustaniem tego ubezpieczenia? 

mar

14

Renta rodzinna z ZUS dla rodzica po zmarłym synu

W dniu 29 czerwca 2017 r. W. G. wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o rentę rodzinną po zmarłym synu. Po rozpoznaniu powyższego wniosku, decyzją organ rentowy odmówił prawa do renty rodzinnej. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego. 

Sąd Okręgowy ustalił, że zmarły syn wnioskodawcy J. G. bezpośrednio przed śmiercią mieszkał i prowadził wspólne gospodarstwo domowe z rodzicami. W sposób znaczący przyczyniał się do utrzymania budżetu domowego. Dodatkowo partycypował w kosztach opieki medycznej rodziców i wydatkach związanych z zakupem odzieży.

cze

28

Samozatrudniony jako pracownik etatowy z prawem do zasiłków z ZUS

Na rok przed zajściem w ciążę kobieta rozpoczęła wykonywanie, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czynności sprzedawcy w sklepie spożywczym. Czynności te wykonywane były na rachunek i ryzyko zleceniodawcy według ustalonego przez niego grafiku, z przypisaną do nich konkretną liczbą godzin. W momencie kiedy kobieta wystąpiła do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego organ odmówił wypłaty, podważając fakt rzeczywistego prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. 

kwi

14

ZUS wzywa kobiety prowadzące działalność gospodarczą do korekt dokumentów oraz zwrotu wypłaconych zasiłków

Kilka dni temu serwis natemat.pl opisał podjęte przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych działania skierowane do kobiet prowadzących działalność gospodarczą, korzystających wcześniej z zasiłków, w tym macierzyńskiego (z tytułu urodzenia dziecka) - http://natemat.pl/205703,a-zus-ma-swoja-polityke-prorodzinna-zadaja-o-matki-dwojki-dzieci-231-tys-zl

lis

16

Nowe przepisy o zasiłkach macierzyńskich dla prowadzących działalność gospodarczą – jednak od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3887; Dz.U. poz. 1735). Przepisy te dokonują zmiany dotychczasowej nowelizacji przepisów o zasadach obliczania zasiłków macierzyńskich dla prowadzących działalność gospodarczą, która miała wejść w życie w dniu 1 listopada 2015 r. Nowe przepisy w tym zakresie będą jednak obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

sie

09

Zmiany w zasiłkach macierzyńskich dla prowadzących działalność gospodarczą

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2832) został uchwalony przez sejm w dniu 15 maja 2015 r. Prezydent podpisał ustawę w dniu 7 lipca 2015 r. Jednakże do chwili obecnej na stronie sejmu brak jest informacji o publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw. Taką informację można jednak znaleźć na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji oraz stronie Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika z niej, iż ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw już w dniu 30 lipca 2015 r. za poz. 1066. Data ogłoszenia ma bardzo istotne znaczenie dla wejścia w życie niektórych przepisów ustawy, a tym samym sytuacji prawnej osób, których zmiana przepisów dotyczy.

kwi

06

Umowa o pracę zwarta dla pozoru, w celu otrzymania prawa do świadczenia

Skutku w postaci powstania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowych nie pociąga za sobą zawarcie pozornej umowy o pracę, a więc takiej umowy, której strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz ustalania składek na ubezpieczenia społeczne i podstawy ich wymiaru reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U z 2015 r., poz. 121). W myśl art. 6 ust 1 pkt 1 powyższej ustawy- obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami. Przepis określa krąg osób fizycznych, dla których ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają charakter obowiązkowy. Katalog osób fizycznych, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jest zamknięty.

kwi

04

Wysoki zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą – bez zmiany przepisów

Do chwili obecnej nie została ogłoszona zmiana przepisów o sposobie obliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2832), wpłynął do Sejmu w dniu 16 października 2014 r., a w dniu 5 listopada 2014 r. został przekazany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

maj

02

Czy to koniec wysokich zasiłków dla kobiet w ciąży prowadzących działalność gospodarczą?

Ministerstwo pracy i polityki społecznej przygotowało projekt zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ma on na celu uzupełnienie w ocenie Ministerstwa luki w przepisach, która pozwalała kobietom w ciąży zakładanie indywidualnej działalności gospodarczej i opłacanie składek od najwyższej możliwej podstawy, czyli 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Pozwalało to następnie w razie choroby w czasie ciąży oraz urodzenia dziecka na uzyskanie wysokich zasiłków chorobowego i macierzyńskiego, w kwocie ok. 9.000 zł brutto miesięcznie.

sie

11

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Z dniem 17 czerwca 2013 r. zostały wprowadzone zmiany w zakresie urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z nimi pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego. W przypadku złożenia wniosku pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy. Dodatkowy urlop macierzyński wynosi obecnie 6 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo 8 tygodni w razie urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

sie

11

Za urlop rodzicielski – zasiłek macierzyński

W dniu 17 czerwca 2013 r. zmianie uległy przepisy dotyczącego urlopów macierzyńskich. Został wprowadzony między innymi urlop rodzicielski wynoszący 26 tygodni. Zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku nadal należny jest za okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego. Natomiast w przypadku urlopu rodzicielskiego miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.

paź

30

Kobieta w ciąży prowadząca działalność gospodarczą może otrzymać wysoki zasiłek macierzyński

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Tak wypowiedział się Sąd Najwyższy w Uchwale Składu Siedmiu Sędziów - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II UZP 1/2010, opubl. OSNP 2010/21-22 poz. 267). Pozwala to kobietom w ciąży, prowadzącym działalność gospodarczą na zadeklarowanie wyższej kwoty jako podstawy wymiaru składek, celem uzyskania wyższego zasiłku macierzyńskiego.

wrz

25

Zmiany w urlopach macierzyńskich od 2012 r.

Pracownicy mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r. Od 1 stycznia 2012 r. zwiększy się wymiar tego urlopu. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie bądź przysposobienia jednego dziecka w 2010 i 2012 r. wynosił 2 tygodnie. Od przyszłego roku będzie wynosił 4 tygodnie. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie bądź przysposobienia więcej niż jednego dziecka, w 2010 i 2011 r. wynosił 3 tygodnie. Od przyszłego roku będzie wynosił 6 tygodni.

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)