zegar   Uprzejmie informujemy, iż w dniu 27.09.2021 r. (poniedziałek) oraz  01.10.2021 r. (piątek) Filia Kancelarii w Nowym Dworze Mazowieckim będzie nieczynna. Zapraszamy w tych dniach do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Artykuły

wrz

03

Działalność gospodarcza a majątek wspólny małżeński

Jeden z byłych małżonków działalność gospodarczą w formie jednoosobowej rozpoczął wykonywać na kilka lat przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy w takim przypadku działalność gospodarcza, rozumiana jako przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego byłych małżonków, skoro była ona wykonywana również w czasie trwania małżeństwa i wspólności majątkowej i przynosiła dochód, który wchodzi do majątku wspólnego zgodnie z przepisami?

cze

10

Orły Prawa 2021 rozdane! Czwarty rok z rzędu na podium!

Miło nam poinformować, iż Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska czwarty rok z rzędu została wyróżniona nagrodami Orły Prawa. Jak w ubiegłych latach zdobyliśmy dwa wyróżnienia - 1 miejsce w  Nowym Dworze Mazowieckim oraz tytuł Laureata w Warszawie. Plebiscyt Orły Prawa to ogólnopolski ranking branży prawniczej.

mamy wolne!

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 3-4 czerwca 2021 r. (czwartek i piątek) Kancelaria w Warszawie oraz Filia w Nowym Dworze Mazowieckim będą nieczynne.

Nadto, w dniu 31 maja 2021 r. Kancelaria w Warszawie będzie nieczynna.

maj

20

Dział spadku a podział majątku małżeńskiego spadkodawcy

Jeśli cały majątek spadkowy lub poszczególne rzeczy wchodzące w jego skład stanowią współwłasność z innego tytułu niż dziedziczenie, dział spadku i zniesienie współwłasności mogą być połączone w jednym postępowaniu. 

kwi

20

Czasowa zmiana organizacji pracy w Kancelarii oraz Filii w okresie od 26.04.21 r. do 21.05.21 r.

Uprzejmie informujemy, iż w okresie od 26.04.21 r. do 21.05.21 r. nastąpią czasowe zmiany w organizacji pracy:

Kancelaria w Warszawie:

26.04.21 r. (poniedziałek) - nieczynne

03.05.21 r. (poniedziałek) - nieczynne

04.05.2021 r. (wtorek) - czynne w godz. 10.00 - 13.00

06.05.2021 r. (czwartek) - czynne w godz. 10.00 - 13.00...

kwi

12

Wniosek do sądu o opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się wobec sprawcy przemocy w rodzinie

Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta tą przemocą może żądać, aby sąd, właściwy według przepisów Kodeks postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, zobowiązał go do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

lut

21

Opłaty komornicze przedawniają się w trzy lata

Do Sądu Najwyższego trafiła kwestia przedawnienia opłat komorniczych z tytułu prowadzonej egzekucji. W dniu 11 września 2020 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę (sygn. akt III CZP 84/19) i kwestię powyższą wyjaśnił. 

sty

25

Dzień bezpłatnych porad prawnych z upadłości konsumenckiej

Wychodząc naprzeciw Państwa prośbom, realizujemy kolejny cykl bezpłatnych porad prawnych z upadłości konsumenckiej w Filii Kancelarii w Nowym Dworze Mazowieckim.

Porady będą udzielane w dniu 03.02.2021 r. (środa) po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie pod numerem telefonu 794 185 249.

Zapraszamy do kontaktu.

więcej o upadłości konsumenckiej

sty

04

Nowo odsłona naszej strony internetowej

W dniu dzisiejszym udostępniliśmy Państwu nową, już czwartą odsłonę naszej strony internetowej. Strona została stworzona, tak aby jej obsługa na wszelkich urządzeniach z dostępem do internetu była intuicyjna. Dalej pozostajemy przy formule "mini serwisu prawnego", strona to nie tylko wizytówka. Znajdą tu Państwo również szereg aktualności prawnych, o których warto wiedzieć. Za wszelkie Państwa uwagi do nowej strony będziemy wdzięczni.

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, chcielibyśmy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych i radosnych Świąt; szampańskiej zabawy Sylwestrowej oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Informujemy jednocześnie, iż w dniach 23.12.2020 r. - 03.01.2021 r. Kancelaria będzie nieczynna. Aby umówić się na poradę po okresie świątecznym prosimy o maila. Oddzwonimy do Państwa z propozycją terminu.

gru

04

Emerytura dla ubezpieczonych z rocznika 1953

Już nie wiele czasu zostało na złożenie wniosku o przeliczenie wysokości emerytury dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. Termin bowiem upływa 10 stycznia 2021 r. Zmiana przepisów była konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6.03.2019 r. w sprawie o sygn. akt P 20/16.

lis

27

Zwrot kosztów utrzymania dziecka pokrytych przez jednego z rodziców

Zgodnie z art. 140 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić.

lis

15

Na pożyczkę nie potrzeba zgody współmałżonka

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu trafiła sprawa o zapłatę z powództwa banku, w której małżonek podnosił, że zawarta przez niego umowa pożyczki jest nieważna, gdyż została zawarta bez zgody drugiego z małżonków i bez weryfikacji zdolności kredytowej przez bank. W wyroku z 9.06.2020 r. (sygn. Akt XIV C 242/19) Sąd ten rozstrzygnął o sprawie. 

lis

15

Zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu dla najbliższej rodziny

Do Sądu Najwyższego trafiła sprawa o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę. W dniu 22.10.2019 r. została wydana uchwała (sygn.. akt I NSNc 5/19) odpowiadająca na zadane w tej sprawie pytanie: czy najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego.

paź

28

Orły Prawa 2020 rozdane! Trzeci rok z rzędu na podium!

Miło nam poinformować, iż Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska trzeci rok z rzędu została wyróżniona nagrodami Orły Prawa. Jak w ubiegłych latach zdobyliśmy dwa wyróżnienia - 1 miejsce w  Nowym Dworze Mazowieckim oraz tytuł Laureata w Warszawie. Plebiscyt Orły Prawa to ogólnopolski ranking branży prawniczej.

sie

12

Odszkodowanie dla poszkodowanego za opiekę osoby najbliższej

W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. A co z kosztami opieki sprawowanej przez osobę najbliższą?

lip

03

Zbyt wysokie odsetki za opóźnienie do uchylenia przez Sąd

W umowie pożyczki zawartej w dniu 24 lipca 2006 r. strony zastrzegły, że w przypadku niespłacenia pożyczki wraz z odsetkami w ustalonym terminie, pożyczkobiorca obowiązany będzie do zapłaty odsetek karnych w wysokości 30% za każdy rozpoczęty miesiąc zwłoki. 

lip

03

Za niezapłacone składki na ZUS odpowiadają spadkobiercy

Obciążające zmarłego należności z tytułu niezapłaconych przez niego składek - według stanu na dzień otwarcia spadku - będą przechodzić, jako obowiązek majątkowy zmarłego, a więc jako dług spadku, na spadkobierców, którzy przyjęli spadek, w granicach ich odpowiedzialności za ów dług.

maj

28

Udział w programie Interwencja Extra w Telewizji Polsat News w dniu 28.05.2020 r.

Adwokat Katarzyna Tryniszewska wystąpi w dniu 28.05.2020 r. (czwartek) o godz. 21.15 w programie Interwencja Extra na antenie Telewizji Polsat News, gdzie będzie odpowiadała na pytania widzą związane z kwestiami prawnymi w okresie pandemii koronawirusa. Zapraszamy do oglądania.

maj

06

Za adopcję ze wskazaniem kara pozbawienia wolności

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Od 20 listopada 2019 r. przepis ten brzmi już inaczej.

Nasze wyróżnienia

​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)