separację: Powiązane artykuły

kwi

26

Wyrok rozwodowy staje się prawomocny w części mimo zaskarżenia alimentów na dzieci

Wyrok w sprawie o rozwód staje się prawomocny w części dotyczącej orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, jeżeli strona zaskarżyła wyłącznie rozstrzygnięcie dotyczące alimentów. Tak wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z  20 lutego 2017 r. (I ACz 146/17).

Orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Jeżeli zaskarżono tylko część orzeczenia, staje się ono prawomocne w części pozostałej z upływem terminu do zaskarżenia, chyba że sąd drugiej instancji może z urzędu rozpoznać sprawę także w tej części.

kwi

10

Bez adresu pozwanego sąd nie rozpozna sprawy, chyba że…

Do Sądu Apelacyjnego w Krakowie trafiła sprawa, która zakończyła się wydaniem orzeczenia w dniu 19 stycznia 2017 r. (sygn. akt I Acz 2495/16) na kanwie takiego to oto stanu faktycznego:

W pozwie o rozwód powódka wskazała obecny adres zamieszkania pozwanego. Przesyłka przesłana do pozwanego na powyższy adres została zwrócona z adnotacją, iż „adresat wyprowadził się nie podając adresu”. Następnie Sąd zobowiązał powódkę do wskazania w terminie 14 dni adresu pozwanego (miejsca pobytu) pod rygorem zawieszenia postępowania. Odpowiadając na to zobowiązanie, powódka wskazała, że nie zna obecnego adresu pozwanego i nie jest w stanie podać, gdzie pozwany przebywa. Z tych przyczyn Sąd Okręgowy zawiesił postępowanie, na podstawie art. 177 §1 pkt 6 kpc, stanowiącego, iż sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli w skutek niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego nie można nadać sprawie dalszego biegu. 

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)