Zapis windykacyjny – uproszczenie w dziedziczeniu na podstawie testamentu

Prawo cywilne 

lis

03

Chcąc zabezpieczyć dziedziczenie po swojej śmierci spadkodawca powinien udać się do notariusza celem sporządzenia testamentu. W takim testamencie spadkodawca powinien powołać wybrane przez siebie osoby do spadku. Oprócz tego może jednak postanowić, że niektóre rzeczy wchodzące w skład spadku dostanie konkretna osoba. Na przykład spadkodawca powołał do spadku wyłącznie swoją córkę. Na rzecz jednak wnuczki uczynił w testamencie notarialnym zapis windykacyjny i przyznał jej prawo do jednego z dwóch mieszkań, które wchodzą w skład spadku.

Zapis windykacyjny pozwala na nabycie np. mieszkania od razu na podstawie testamentu z chwilą śmierci spadkodawcy. Nie trzeba już, jak było dotychczas, udawać się po śmierci spadkodawcy, do notariusz, aby spadkobierca wskazany w testamencie przeniósł na rzecz osoby, która otrzymała zapis, własność mieszkania. Własność przechodzi z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Należy pamiętać, iż powyższe uproszczenie jest możliwe wyłącznie w testamencie notarialnym. Nie można go zastosować w testamencie własnoręcznym. Wizyta u notariusza jest zatem konieczna.

Nie wszystkie przedmioty majątku spadkowego można przekazać w testamencie w drodze zapisu windykacyjnego. Jest to możliwe wobec rzeczy oznaczonych co do tożsamości, np. samochodu czy własności mieszkania. Nie można jednak w drodze tego zapisu przekazać pieniędzy. Można przekazać wierzytelność pieniężną, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne. Możliwe jest również w drodze tego zapisy ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Podstawa prawna: 968, art. 981[1] – 981[6] Kodeksu cywilnego.

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)