Ubóstwo jako przyczyna ograniczenia lub odebrania władzy rodzicielskiej

Prawo rodzinne 

cze

12

Do Sejmu wpłynął projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, których celem jest zwiększenie ochrony rodziny, w szczególności dzieci przed pochopnym odbieraniem ich z naturalnych rodzin z powodu ubóstwa. Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w przypadku kiedy dobro dziecka jest zagrożone sąd ma prawo do umieszczenia dziecka w placówce wychowawczej lub w rodzinie zastępczej. Natomiast w przypadku zaniedbywania obowiązków rodzicielskich, rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Projekt zwraca uwagę na sytuacje, w których tak zdecydowane działania, jak ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej z uwagi na ubóstwo, niejednokrotnie działają na niekorzyść prawidłowego rozwoju dziecka. Proponowana zmiana w Kodeksie ma zagwarantować, że dziecko nie zostanie odebrane rodzicom ze względu na złą sytuację materialną. Warunkiem, aby nie doszło do odebrania władzy rodzicielskiej z powodu ubóstwa jest poprawne wypełnienia innych obowiązków rodzicielskich względem dziecka.

Podstawa prawna: art. 109 §1 i 2, art. 111 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 788).

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)