Sprawa o spadek toczy się według przepisów z daty otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy

Prawo cywilne 

paź

19

Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku toczy się w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić to sprawę rozstrzyga sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Jest to tzw. sąd spadku. Jeśli nie można ustalić w Polsce ostatniego miejsca zamieszkania albo położenia spadku sprawę będzie prowadził sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.

Sąd orzeka o tym kto i w jakiej części nabył spadek po osobie zmarłej stosując konkretne przepisy o dziedziczeniu obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy. Nie ma zatem znaczenia kiedy zostanie złożony wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Nawet gdyby wniosek taki został złożony 40 lat po śmierci spadkodawcy, sąd musi zastosować przepisy obowiązujące w dacie śmierci spadkodawcy (art. LI Przepisów wprowadzających kodeks cywilny). Ma to znaczenie, gdyż przepisy o zasadach dziedziczenia zmieniały się parę lat temu. Zmiana była w 2009 r., kiedy ustalono inne reguły dziedziczenia niż obowiązujące dotychczas. Przed 28 czerwca 2009 r. jeśli spadkodawca umierając nie pozostawił dzieci to dziedziczyli po nim jego małżonek, rodzice i rodzeństwo. Od 28 czerwca 2009 r. do spadku w takiej sytuacji dochodzi tylko małżonek i rodzice (art. 932 Kodeksu cywilnego). Rodzeństwo będzie dziedziczyć dopiero, gdy chociaż jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, a zatem zmarło przed spadkodawcą. Jeżeli spadkodawca umierając nie miał dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa to cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Taka zasada dziedziczenia dotyczy jednak tylko spadków otwartych od 28 czerwca 2009 r., co oznacza że dotyczy tylko tych osób, które zmarł począwszy od tej daty (art. 934 Kodeksu cywilnego). Również tylko takich spadkodawców dotyczy dziedziczenie przez dzieci małżonka spadkodawcy, czyli przez pasierbów (art. 934 [1] Kodeksu cywilnego).

 

Podstawa prawna: art. 932, art. 934, art. 934 [1] Kodeksu Cywilnego, art. LI ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.94)

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)