PRZERWA ŚWIĄTECZNA     w dniach 23.12.2020 r. - 03.01.2021 r. Kancelaria będzie nieczynna     WESOŁYCH ŚWIĄT  

zegar   Uprzejmie informujemy, iż w dniu 02.12.2020 r. (środa) Kancelaria w Warszawie będzie czynna do godz. 17.00     zegar

Porady Online

 

 

więcej

info

Gdy toczy się sprawa o rozwód – nie może toczyć się odrębna sprawa o alimenty lub o kontakty z dzieckiem

Data publikacji: 17.11.2012r.

Sprawy o rozwód toczą się zawsze przed Sądem Okręgowym, natomiast sprawy o alimenty i o kontakty z dzieckiem – przed Sądem Rejonowym. Często zdarza się, że mimo iż trwa jeszcze małżeństwo, małżonkowie żyją w faktycznej separacji. W tym czasie kierują do sądu rejonowego pozew o alimenty celem uzyskania pieniędzy od drugiego małżonka na utrzymanie dzieci albo na własne utrzymanie albo też wnioski o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Jeśli w czasie gdy toczy się taka sprawa, jeden z małżonków założy sprawę o rozwód, sprawa o alimenty i kontakty nie będzie się mogła toczyć osobno w sądzie rejonowym. Jeśli toczy się sprawa o rozwód sąd okręgowy podejmuje decyzje co do alimentów i kontaktów. Nie można w tym czasie złożyć odrębnego pozwu tylko o alimenty lub odrębnego wniosku tylko o ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Jeśli toczy się sprawa o alimenty w sądzie rejonowy i został złożony pozew o rozwód, sąd rejonowy zawiesi postępowanie co do alimentów za okres od wytoczenie powództwa o rozwód. Sąd Rejonowy zajmie się wtedy tylko sprawą alimentów za wcześniejszy okres – przed złożeniem pozwu o rozwód. Alimentami za dalszy okres zajmie się Sąd Okręgowy w trybie przepisów zabezpieczających, co oznacza to, iż ustali on alimenty najpierw na czas trwania postępowania o rozwód, a potem w wyroku rozwodowym.

Natomiast sprawa o kontakty z dzieckiem w ogóle nie będzie się mogła toczyć, nawet za okres przed wytoczeniem powództwa o rozwód. Również w tym przypadku wszelkie decyzje będzie podejmował sąd okręgowy w ramach sprawy rozwodowej.

Podobnie jest jeśli toczy się odrębnie sprawa o władzę rodzicielską nad dziećmi – tu również dojdzie do zawieszenia postępowania w sądzie rejonowym, a władzą rodzicielską zajmie się sąd okręgowy i ustali kwestie tej władzy w wyroku orzekającym rozwód.

stan prawy na dzień publikacji artykułu: 2012-11-17

wróć

phone