Przewlekłość postępowania przy sporządzaniu uzasadnienia

Prawo rodzinne  Prawo cywilne 

lut

14

Zgodnie z procedurą cywilną sporządzenie uzasadnienia postanowienia o zabezpieczeniu kontaktów powinno nastąpić w terminie tygodnia od momentu wpływu wniosku o uzasadnienie.

W opisywanym stanie faktycznym została wystosowana skarga na opieszałość sądu rejonowego oraz sądu okręgowego (jako sądu II instancji). Skarga była rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny w Katowicach, który w sprawie o sygn. akt V S 26/17 w dniu 3 października 2017 r., orzekł, iż w przedmiotowym postępowaniu nastąpiła przewlekłość postępowania w sądach obu instancji. 

Akta przedmiotowej sprawy wraz z wnioskiem o uzasadnienie zostały przekazane sędziemu prowadzącemu już kolejnego dnia po otrzymaniu. Zwrot tychże akt do sekretariatu nastąpił jednak, dopiero po 78 dniach. Zachowanie takie powoduje naruszenie gwarancji procesowych stron postępowania. Zdaniem Sądu Apelacyjnego w związku ze stwierdzeniem znacznej opieszałości w obu instancjach skarżącemu należna była adekwatna rekompensata w kwocie 4 000 zł (2 000 zł z kasy każdego z Sądów).

Postawa prawna: art. 329 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst. jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 155, z późn. zm.), art. 1 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 75).

(Podtytuł artykułu: Czy uzasadnienie sporządzone po ponad dwóch miesiącach to przewlekłość postępowania?)

Artykuł powiązano z:  kontakty rodziców z dziećmi  

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)