Parkowanie samochodów na terenie wspólnym mieszkańców

Prawo cywilne  Nieruchomości 

lut

19

Jeden z właścicieli mieszkania w bloku nie wykupił miejsca w garażu podziemnym należącym do wspólnoty mieszkaniowej, gdyż nie posiadał wówczas wystarczających środków finansowych, ani zdolności kredytowej. Parkował na miejscu wspólnym mieszkańców poza garażem podziemnym. Wspólnota Mieszkaniowa przyjęła natomiast regulamin wykorzystania zewnętrznych miejsc parkingowych znajdujących się na części wspólnej, że będą to miejsca dla gości mieszkańców wspólnoty. Natomiast wskazany właściciel zajął jedno z miejsc dla siebie i na stałe parkował tam samochód. Sprawa trafiła do sądu. 

Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 21 września 2018 r. (I ACa 1656/17) stwierdził, iż zaskarżona uchwała wspólnoty mieszkaniowej, stanowiąca formę umowy quoad usum nie naruszała uzasadnionego interesu powoda (parkującego samochód na części wspólnej), a zatem powód nie miał prawa na stałe parkować samochodu na miejscach parkingowych, które wspólnota przeznaczyła dla gości.

Podstawa prawna: art. 206 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.), art. 3 ustawy z 24.06.1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 737, z późn. zm.).

(Podtytuł artykułu: Czy wspólnota mieszkaniowa może ustalić zasady parkowania samochodów na terenie wspólnym?)

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)