Dziedziczenie ustawowe nie wyklucza zachowku

Prawo cywilne 

lip

15

Instytucja zachowku ma na celu zadośćuczynienie uprawnionym do spadkobrania to, że spadkodawca pominął ich w testamencie bądź też, że ich udział w spadku został zdecydowanie pomniejszony.

Ustawowi spadkobiercy, którzy zostali pozbawieni jakiegokolwiek udziału w spadku (na podstawie testamentu) mają możliwość dochodzenia swoich praw poprzez żądanie wypłacenia zachowku. Jednocześnie należy mieć na uwadze sytuację, gdy zachowek przysługuje również spadkobiercom ustawowym. Ma to miejsce w momencie kiedy masa spadkowa została znacząco zmniejszona poprzez darowizny udzielone przez spadkodawcę.

Suma majątku (aktywów) spadkodawcy oraz dokonanych przez niego darowizn stanowi substrat zachowku, od którego obliczana jest właściwa wysokość zachowku.

Istotnym jest, że przy obliczaniu zachowku, do majątku, który pozostawił zmarły należy doliczyć również darowizny, których dokonał przed śmiercią. Nie należy
w tym miejscu uwzględniać drobnych darowizn lub darowizn wykonanych przed więcej, niż 10 laty czy dokonanych na rzecz osób niebędących spadkobiercami.

Postawa prawna: art. 991, art. 993, art. 994 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 459).

(Podtytuł artykułu: Czy przy dziedziczeniu ustawowym mam prawo do zachowku?)

Artykuł powiązano z:  o stwierdzenie nabycia spadku z ustaw   o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu   o przyjęcie spadku   o odrzucenie spadku   o zachowek   o dział spadku  

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)