Bez zachowku dla dziecka po odrzuceniu spadku przez rodzica

Prawo cywilne 

maj

06

Czy osobą uprawnioną do zachowku, która jako zstępny byłaby powołana do spadku z ustawy, jest wnuk spadkodawcy jako dalszy zstępny, gdy dziecko spadkodawcy jako spadkobierca ustawowy odrzuciło spadek z ustawy, w sytuacji gdy dziedziczenie (stwierdzenie nabycia spadku) nastąpiło na podstawie testamentu, a dziecko spadkodawcy, które odrzuciło spadek nie zostało powołane do dziedziczenia na podstawie tego testamentu? – takie pytanie trafiło do Sądu Najwyższego. 

W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął uchwałę w dniu 23 października 2019 r. (III CZP 23/19), że dalszy zstępny spadkodawcy nie jest uprawniony do zachowku po nim, jeśli - w razie dziedziczenia testamentowego - zstępny spadkodawcy złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku z ustawy.

W analizowanej sprawie sąd stwierdził spadek na podstawie testamentu na rzecz jednej z córek spadkodawcy. Dziecko drugiej córki, która nie odziedziczyła spadku z testamentu, ale odrzuciła spadek na podstawie dziedziczenia ustawowego, wystąpił przeciwko ciotce o zachowek. 

Sąd jednak uznał, że nie należy się wnukowi w takim przypadku zachowek. 

Podstawa prawna: art. 991, art. 1020 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.).

(Podtytuł artykułu: Czy wnuk ma prawo do zachowku jak rodzic odrzuci spadek?)

Artykuł powiązano z:  o zachowek  

wróć

Nasze wyróżnienia

​    ​    ​    ​    

          

© 2008 - 2021  Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)