UWAGA! Czasowa zmiana organizacji pracy w Kancelarii w Warszawie oraz Filii w Nowym Dworze Maz. w okresie od 26.04.21 r. do 21.05.21 r. więcej

Bez zachowku dla dziecka po odrzuceniu spadku przez rodzica

Prawo cywilne 

maj

06

Czy osobą uprawnioną do zachowku, która jako zstępny byłaby powołana do spadku z ustawy, jest wnuk spadkodawcy jako dalszy zstępny, gdy dziecko spadkodawcy jako spadkobierca ustawowy odrzuciło spadek z ustawy, w sytuacji gdy dziedziczenie (stwierdzenie nabycia spadku) nastąpiło na podstawie testamentu, a dziecko spadkodawcy, które odrzuciło spadek nie zostało powołane do dziedziczenia na podstawie tego testamentu? – takie pytanie trafiło do Sądu Najwyższego. 

W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął uchwałę w dniu 23 października 2019 r. (III CZP 23/19), że dalszy zstępny spadkodawcy nie jest uprawniony do zachowku po nim, jeśli - w razie dziedziczenia testamentowego - zstępny spadkodawcy złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku z ustawy.

W analizowanej sprawie sąd stwierdził spadek na podstawie testamentu na rzecz jednej z córek spadkodawcy. Dziecko drugiej córki, która nie odziedziczyła spadku z testamentu, ale odrzuciła spadek na podstawie dziedziczenia ustawowego, wystąpił przeciwko ciotce o zachowek. 

Sąd jednak uznał, że nie należy się wnukowi w takim przypadku zachowek. 

Podstawa prawna: art. 991, art. 1020 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.).AAA

(Podtytuł artykułu: Czy wnuk ma prawo do zachowku jak rodzic odrzuci spadek?)

Artykuł powiązano z:  o zachowek  

wróć

Nasze wyróżnienia

    

         

© 2016 - 2021 Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tryniszewska

Kontakt

  • tel. 794 185 249
ul. Ostrobramskiej / Al. Stanów Zjednoczonych; przy ul. Poligonowej (Praga Południe, Gocław)